Özel günlerinizde ve davetlerinizde nasıl eşarp ve şal kullanacağınızı bilmiyorsanız bu yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Düğünde Nasıl Eşarp Tercih Etmeli Özel günlerde eşarp ve şal seçimi kadar bunların ne şekilde taşındığı da son derece önemlidir. Eğer sürekli kayan şeklisiz duran bir eşarp takıyorsanız, desen ve renk seçiminiz muhteşem olsa bile göze hoş görünmeyecektir. Onun için başarılı bir eşarp bağlama tekniği öğrenmeniz şarttır.

Eşarbınızın ön kısmının düzgün durması için eşarbın altına sert ancak esneyebilen, şeffaf plastik bir astar kullanabilirsiniz. Eğer üstten astar kullanacaksanız çene altından mutlaka mıknatıs ya da iğne kullanmanız gerekiyor. Aynı şekilde arkadan da eşarbınızı iğneliyorsunuz. Başörtüsünü ön kısmını kıyafetinizin dışına değil içine koymanız gerekiyor. Başörtüsünün küçük bir kısmı kıyafetinizin boğaz altı kısmından görünmesi gerekiyor. Yani karşıdan bakıldığında eşarbın taştığı herhangi bir alan olmamalıdır. İsterseniz eşarbın yan tarafında bir gül motifi kullanabilirsiniz.

Bunları yaptıktan sonra eşarbınız için sim ve sprey kullanabilirsiniz. Tabi tüm bu anlattıklarımız şık ve ilgi çekici görünmek isteyen kadınlar için geçerli eğer daha sade bir görüntü istiyorsanız. İlgi çekmekten ziyade amacınız zarafet ve sadelik ise yapmanız gereken kıyafetinize uygun deseni çok az ya da desensiz bir eşarp kullanmak olmalıdır. Burada da yine kıyafetinizle uyumlu olan eşarbı nasıl taşıdığınız önemlidir. Eşarp tüm omzunuzu kapatmamalıdır. Ya da eşarbı abartılı bir şekilde topuz yaptığınız saçınıza dolamayın. Bunun yerine daha sade bağlama şekilleri tercih edin. Eşarbınızı sırtınızdan arkaya doğru dökebilirsiniz. Bu klasik bağlama şeklidir. Kıyafetinizle uyumlu bir eşarbı bu şeklide bağlamız göze hem çok hoş gelecek hem de sizin dini kurallara riayetinizi de kolaylaştıracaktır.

Düğünde Nasıl Eşarp Tercih Etmeli Eğer nişan ya da düğün için eşarp kullanacaksanız durum biraz değişmektedir. Bu noktada eşarbın yani başörtüsünün üzeri süslenebilir, çeşitli yıldızlar, pırlantalar vb küçük takılar takılabilir. Ancak bunu normal bir davette yapmamanız gerekir. Aksi takdirde tak takıştır sür sürüştür tadından bir görüntü elde etmiş olursunuz.
Tivil ya da sura ipek arasındaki seçim ise tamamen size kalmıştır. Çünkü her ikisinin de avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.